Bakırköy Davul Zurna
Bakırköy Davul Zurna

Bakırköy Davul Zurna

 

Davul- zurna ikilisinin, yarattığı coşku ve ritmin yerini tutabilecek bir seçenek henüz daha yok. Bu nedenle, çok eski zamanlardan beri insanlar gerek kendi özel günlerinde gerekse de yerel etkinliklerinde bu ikiliyi tercih etmiştir. Aynı şekilde, siz de düğün, nişan, asker eğlencesi, çeyiz erme, gelin alma gibi önemli zamanlarınızda davul zurna ekibini tercih edebilirsiniz.


Ekibimiz gelin almadan düğün sonuna kadar sizin yanınızda olacaktır. Tabii sizin özel istekleriniz ya da farklı bir zaman aralığınız varsa da onda da anlaşılabilir. Yalnızca bizimle iletişime geçip gerekli detayları vermeniz yeterli. Bizler de buna göre, birtakım ayarlamalar yapıp size hayatınızın en eğlenceli gününü sunacağız.

 


Davul ve Tarihçesi


Davulun başka adları; köbürge, küvgür, tuğ, tavul, tabıl (babl)dır. Davul çalanlara davulçu, tabilzen, tabbal gibi adlar verilirdi. Davul, Türklerin kullandığı en eski musiki aletlerindendir. VIII yüzyılda köbürge, daha sonraları tuğ ve XI yüzyılda küvrüğ adını almıştır.


Davul, silindir biçiminde olup tahta veya madeni kasnağın iki yanına gerilmiş derilerin bağlanmasından meydana gelir. Omuza asılacak kaytanı ile vurulmasında kullanılan tokmak ve ince değnekten ibarettir. Mehterde ve halk arasında çalınan davullar, bu şekilde tokmak ve değnekle çalınır. Bando ve boru–trampet takımlarında kullanılan davullar ise değneksiz olarak yalnız ön tarafına tokmakla vurularak çalınır.


Davul, çok uzaklardan duyulabilecek bir ses gücüne sahiptir. Uzakta çalan bir takımın yaklaştıkça ilk duyulan sazı davuldur. Davul, mehterhanelerde ritmleri en iyi vurabilen bir sazdır. Ses gücü ve ritmleri iyi belirtmesinden dolayı insanın taşıdığı en güclü sazlardan biridir.

 

Zurna ve Tarihçesi


Zurna kelimesi Türkçe’dir. Farsça Sür ( düğün ) ile nüy ( düdük, boru ) kelimelerinin bir araya gelmesinden yapılma bir söz olduğu da iddia edilir. Buna ait bir iki kayıt şöyledir.


“ Nay-i Türki bazıları indine Sürnay’dır ki Türkide tarifle zurna dedikleridir. Sür ile Nay’den mürekkebdir. Sür-i ferah ve düğün ve “ iyş ü “ işaret Ma’nasındadır ve bir kavilde anifen nay maddesinde zikr olunan borudur ki Hata ve Huten Türkleri’ne mahsusdur”

 

“Sürnay, Türkiide tarifle zurna derler, tabıl ile bilece çalarlar. Sür ile Nay’den mürekkebdir. Sür-i ferah ve düğün ve iyş’ü işret manasındadır. Saz-ı mezbur ekseriya düğünlerde ve eyyam-ı ferah ve iyyidde çalınmakla bu isimler tesmiye olundu ve ona sehnay dahi denir “

 


istanbul bakırköy davul zurna,istanbul bakırköy davul zurna kiralama,istanbul bakırköy davul zurna ekibi,istanbul bakırköy davul zurna ekibi kiralama,istanbul bakırköy davul zurna fiyatları,istanbul bakırköy davul zurna kiralama fiyatları,istanbul bakırköy davul zurnacı,istanbul bakırköy en iyi davul zurna,istanbul bakırköy en iyi davul zurna ekibi,istanbul bakırköy kiralık davul zurna,istanbul bakırköy kiralık davul zurna ekibi,

 

Bu site, Sitesepeti ve Solido Grup güvencesi ile hazırlanmıştır. Copyright © 2014